Informace pro rodiče

 

ZAČÍNÁME

Školní rok 2019/2020 začíná v pondělí 2. 9. 2019. Příchod dětí od 6:30 do 8:30 hodin.

Těšíme se na všechny  známé, ale i nové tvářičky.

 

První schůzka rodičů všech našich dětí bude ve školce v pondělí 2. 9. 2019 od 16:30 hodin

 

 Informace pro rodiče

                                                                                     

Vážení rodiče,


čeká vás důležitý mezník v životě vaší rodiny - nástup dítěte do mateřské školy. Rádi bychom vás informovali o tom, co udělat pro to, aby tento krok proběhl hladce a k vaší spokojenosti i ke spokojenosti vašeho dítěte.


Nástup dítěte do MŠ
Již před samotným nástupem dítěte do mateřské školy by mělo proběhnout první neformální seznámení s prostředím mateřské školy a učitelkami. Maminky s dětmi nás mohou po předchozí dohodě navštívit přímo v MŠ při denních činnostech nebo na zahradě apod. Dítě se tak seznámí s novým prostředím, hračkami a kamarády.


První den v MŠ
Je velkou událostí nejen pro dítě, ale také pro jeho rodiče. Dítě se pochopitelně obává neznámého prostředí a lidí, proto rozhodně nedávejte najevo žádnou nejistotu dlouhým loučením, jelikož dítě okamžitě vycítí vaše rozpoložení a reaguje na něj – nejčastěji pláčem. Dítě ujistěte o vašem brzkém návratu, můžete mu dát s sebou oblíbenou hračku, aby zde mělo něco důvěrně známého z domova. Rozlučte se s dítětem a ostatní už nechejte na pedagogickém personálu, který ví, jak s novým dítětem pracovat!  Věřte, že pláč netrvá dlouho a rodiče jsou mnohdy udiveni, když dítě nechce z MŠ domů. Pokud máte možnost, vždy je lépe dobu strávenou v MŠ postupně prodlužovat, to znamená - nejdříve brát děti domů po obědě, po nějakém čase prodloužit pobyt i na spaní. Takto si děti lépe zvykají a postupně pochopí a osvojí si režim dne v MŠ. Našim cílem je bezproblémový přechod dítěte z rodinného prostředí do kolektivu.

 

Stravování a pitný režim v MŠ
Rodiče se mnohdy obávají stravování dítěte v MŠ. V denním programu dětí je čas na jídlo neměnnou a důležitou součástí pobytu. Skladba jídla odpovídá zásadám zdravé výživy, je pestrá a přizpůsobená věku dítěte. Děti do jídla nenutíme, ale snažíme se je vhodně motivovat k tomu, aby neznámá jídla alespoň ochutnaly. Každé dítě jí svým tempem. Je dobře, když se dítě umí najíst lžičkou samo, ale v případě nutnosti děti dokrmíme. Děti si mohou své oblíbené jídlo také přidat.  Pitný režim je dodržován rovněž po celý den, děti se mohou napít podle libosti, mají k dispozici čaj a vodu.Oblékání dítěte při pobytu v MŠ
Ve třídě je převážně teplo, takže u chlapců stačí ponožky, tepláčky a tričko, u děvčátek je možná též zástěrka nebo sukýnka. Děti se během pobytu v MŠ hýbou, hrají si a cvičí, takže je nevhodné dávat jim oblečení z tuhých a nepoddajných materiálů (např. rifle), příliš teplé oblečení a obuv s volnou patou. Nejlepší jsou klasické bačkorky s pevnou patou. Dítě bude rovněž spokojenější a sebevědomější, když nebude muset při oblékání překonávat úskalí různých zapínání, knoflíčků apod.  Děti by měli mít v poličce nachystáno také oblečení na pobyt venku.

Při výběru oblečení na pobytu venku bereme ohled na roční období  a aktuální stav počasí! Osvědčila se nám metoda tzv. „vrstvení“, to znamená je lépe mít co sundat, než nemít co na sebe. Na vycházky nechodíme na módní přehlídku, často si hrajeme na zahradě, chodíme do přírody, takže je potřeba brát v úvahu, že se děti mohou umazat a přizpůsobit tomu stav oblečení a obutí, než dítě nesmyslně hubovat. Ušpiněné oblečení na zahradu nemusíte dítku každý den měnit.
Je nutné, aby dítě mělo v dolní přihrádce – barevný sáček -  veškeré náhradní oblečení včetně prádla, pro případ, když se umaže, polije, apod. Děti také málokdy své oblečení poznají, takže je třeba, aby měly všechno oblečení podepsané. Stačí značka fixem na textil, aby i v případě nálezu, bylo zřejmé, komu daná část oděvu patří. Dítě by mělo zvládat základy tzv. sebeobslužných činností, ale je samozřejmostí, že dětem s oblékáním pomáháme. Učte své dítě samostatnosti při oblékání a při této činnosti jej povzbuzujte.
A nakonec jedna dobře míněná rada – nikdo nemůže s jistotou odhadnout, jak se bude počasí během dne vyvíjet. Nenařizujte, prosím, striktně dětem, jaké oblečení si mají vzít na sebe! Děti nejsou schopny posoudit, jestli je váš výběr oblečení adekvátní aktuálnímu stavu počasí a trvají na tom, co dostaly nakázáno od rodičů.  Nechejte, prosím, oblékání dětí na nás. Věřte, že se o děti postaráme a oblékneme je tak, aby byly v pořádku a spokojené.


Pobyt venku
Pobyt dětí předškolního věku venku v zařízeních pro výchovu a vzdělávání a v provozovnách pro výchovu a vzdělávání je upraven v § 21 odst. 2 vyhlášky č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých, ve znění vyhlášky č. 343/2009 Sb.
Trvá zpravidla 2 hodiny denně v dopoledních hodinách, odpoledne se řídí délkou pobytu dětí v zařízení. Pobyt venku lze přiměřeně zkrátit nebo zcela vynechat pouze při mimořádně nepříznivých klimatických podmínkách.

Za nepříznivé klimatické podmínky lze označit smogovou situaci, silný vítr, déšť, hustou mlhu, husté sněžení, teplotu vzduchu pod – 10°C (pod – 5°C při větru) a kombinaci uvedených situací.  


Nemocné dítě
Na závěr se musíme dotknout nepříliš oblíbeného tématu – nemoci. Pro každého rodiče je to nepříjemné a obtížné období. V praxi se často setkáváme s tím, že rodiče ve snaze vrátit se rychle do pracovního procesu přivádějí do školky nedoléčené děti. Bohužel - je to zpravidla k jejich škodě, oslabený organismus nezvládne nápor bacilů a dítě je pak nemocné opakovaně. I obyčejná rýma je silně nakažlivé onemocnění a v kolektivu dětí se šíří jako lavina! Rovněž tak záněty spojivek, průjmová onemocnění, kašel. Buďte, prosím, ohleduplní, a pokuste se najít pro své dítě jiný zdroj hlídání! Školní řád zakazuje vodit nemocné dítě do kolektivu MŠ. Pokud rodič opakovaně dovede do MŠ dítě nemocné, budeme chtít potvrzení lékaře, že dítě smí do kolektivu.

V případě náhlého onemocnění nemějte obavy, paní učitelky vám budou volat na kontaktní telefon.

 

Co všechno potřebuje Vaše dítě do MŠ:

 

Do šatny: nepotřebujete žádný pytel na ramínku! Náhradní oblečení (spodní prádlo, tričko, ponožky, tepláčky)-do látkového sáčku, který naleznete ve spodní poličce

Do třídy: lehké kalhotky, tepláčky nebo legíny, holčičky mohou mít sukni nebo zástěrku

Na přezutí: bačkory nebo sandálky, ne pantofle

Na pobyt venku: starší oblečení dle sezony, vhodnou obuv

- z hygienických důvodů není možné, aby dítě nosilo ve třídě stejné oblečení jako na ven

 Na odpočinek: pyžamo nebo noční košile, spinkací ponožky

- v zájmu dětí je vhodné volit oblečení jednoduché, se kterým umí dítě snadno manipulovat

- všechny věci je dobré označit nebo podepsat

Hygienické potřeby: 2x balení papírových kapesníků, tekuté mýdlo – stačí náhradní náplň, 1x balení toaletního papíru, 1x balení papírových ubrousků

 

Co do MŠ nepatří:
- žvýkačky
- cucavé tvrdé bonbóny
- řetízky na krk (nebezpečí úrazu)
- hračky, které by se mohly rozbít nebo zranit dítě

 

Úplata v tomto školním roce činí 700,-Kč. Platí se převodem na účet školy vždy do 15. pracovního dne v měsíci.

Stravné se platí složenkou nebo trvalý příkazem vždy 10. V příslušném měsíci. Pokud rodič dítě neomluví den předem nebo nejpozději nejpozději do 8:30 hodin příslušného dne, strava se mu započítává.


Kontakt

Mateřská školka Točná

K výboru 8 Praha 412, 14300

241 910 508


Tvorba webů zdarma

 

 


Katalog autopůjčoven v ČR, Připojení k internetu, Autopůjčovny, Osobní a nákladní doprava v ČR, Auta s rukou,